Muž u porodu ano či ne?
Názory na přítomnost muže u porodu se liší. Jsou ženy, které si nedovedou vůbec představit, že by je v tak choulostivé situaci jejich partner viděl, jsou ženy, které se před ním prostě stydí a jsou ženy, které by bez svého muže vůbec neporodily.
Jak se tedy rozhodnout, co bude nejlepší pro vás, jaká je úloha muže u porodu, s čím vám může pomoci a jak ho na tuto jedinečnou chvíli nejlépe připravit?
Přítomnost muže u porodu je poměrně novým jevem, příchod nového člověka na svět byl vždy záležitostí žen. O těhotnou pečovaly zkušenější a starší ženy, případně porodní bába. I ve starších filmech je tato chvíle znázorňována tak, že muž je vždy poslán pro vařící vodu. K čemu je při porodu potřebná vařící voda? K ničemu, ale zaměstná nastávajícího otce, aby nepřekážel...
Mám vzít muže k porodu?
Na to neexistuje univerzální odpověď, protože každý vztah je jiný a také každý muž je jiný. Známý porodník Michel Odent dospěl za léta zkušeností a zkoumání výsledků výzkumů k názoru, že muž k porodu nepatří. Proti jeho přítomnosti u této hormonálně velice citlivé události mluví to, že tam vnáší strach. Muži se prostě více bojí - o svou ženu, o miminko, jsou ze své podstaty akční, mají potřebu něco dělat, pomáhat, zasahovat. A tím do porodu vnášejí hormon adrenalin, který je ovšem bohužel nakažlivý a pozastavuje porodní proces.
Při vašem rozhodování o tom, jestli mít svého muže u porodu se zamyslete nad následujícími otázkami:
- Jaký máte vztah?
Je otevřený, intimní, nebo se před partnerem stydíte i svléknout? Při porodu je důležité dokonalé uvolnění, rodící žena musí všechno nechat jít a otevřít se neznámému procesu, který se odehrává. Velice důležitou podmínkou pro uvolnění a otevření se, je důvěrné prostředí, ve kterém se budete cítit bezpečně. Hlavně nesmíte mít pocit, že vás někdo pozoruje.
- Jaký je váš partner?
Samozřejmě je dobré zohlednit to, jakou povahu váš partner má, jak se chová v krizových situacích. Dokáže zachovat klid, umí vás podpořit, je vám oporou, nebo se při první příležitosti zhroutí a vy ho musíte opečovávat? Agresivního cholerika bude také lepší nechat doma nebo na chodbě.
- Doopravdy chce být u porodu?
Většina mužů ani u porodu být nechce a jdou tam jen proto, že tam byli i kamarádi, nebo proto, že se to tak prostě dělá, nebo proto, že si myslí, že si to partnerka přeje. Jestli má váš partner z porodu obrovský strach, raději ho nechte sedět třeba v čekárně a zavolejte ho až poté, co miminko přijde na svět.
Úloha muže u porodu
Váš partner by měl vědět, co od něj očekáváte, co od něj chcete. Na co se má připravit? Jestliže budete rodit poprvé, asi si to zatím jen těžko dokážete představit. Ať je to, jak je to, váš muž u porodu nemůže dělat vůbec nic, neporodí za vás. Nemůže vám nijak aktivně pomoci. Ale může být nenahraditelný právě v tom, že vlastně nebude dělat nic. Už jen to, že vás doprovodí někdo blízký, ke komu máte důvěru, cítíte se s ním dobře a máte jistotu, že vás neopustí ať se děje, co se děje, to vše bude posilovat váš pocit bezpečí, ochrany a jistoty.
Pro mě byl muž přirozenou součástí porodu, všechno sdílíme, každou důležitou událost prožíváme společně a nedovedla bych si představit, že by u tak důležitého okamžiku nebyl. Byl pro mě velkým zdrojem podpory, jistoty a bezpečí. Ale vy to můžete mít úplně jinak. Nezapomeňte poslouchat své pocity a respektovat svá přání.
Jak budoucího tatínka nejlépe připravit?
Máme ve zvyku přípravu na porod brát jako ženskou záležitost, která by muže ani nezajímala. Muži se tak často vůbec nedozví, co jejich žena prožívá, co si přeje a proč. Často pak kroutí hlavami nad tím, co si ta jejich žena zase vymyslela. Ale potkala jsem už i muže, kteří si stěžovali, že jejich partnerka je prostě vynechává, že by se rádi podíleli na společném radostném očekávání. Vadilo jim, že vůbec nevědí, co se děje.
Komunikujte se svým partnerem, říkejte mu, co vás napadá, co řešíte, jaká máte přání a potřeby. Udělejte z příchodu vašeho miminka na svět vaší společnou záležitost, protože tak to i ve skutečnosti je. Jste rodina, máte se rádi a všechno řešíte dohromady, proč by tak důležitá věc, jako porod vašeho společného miminka měla být výjimkou?
Můžete společně s mužem navštěvovat kvalitní předporodní kurz, můžete společně číst dobré knihy, koukat na pozitivní filmy o porodu. Prožívejte to společně, stejně tak, jako byste společně stavěli svůj dům snů - plánujte, probírejte, těšte se společně.
Porod je dynamický proces
Samozřejmě platí, že při porodu najednou může být všechno jinak, sama sebe najednou můžete překvapit. Třeba se zničehonic před svým chlapem začnete stydět, nebo vás jeho přítomnost bude dokonce rozčilovat. Ano, vaše domluva by měla být oboustranně vypověditelná. Dopředu si promluvte o tom, že když ho požádáte, aby odešel, má respektovat vaše přání.
Vysvětlete mu, že to není nic osobního, neznamená to, že ho nemáte ráda nebo tak něco... Ale na druhou stranu, když vám řekne, že u porodu být nechce nebo nedokáže, respektujte i vy jeho. Neznamená to, že musíte být při porodu sama, můžete si zvolit někoho jiného jako svůj doprovod. Mámu, kamarádku, nebo třeba zkušenou a vám sympatickou dulu.
Nejdůležitější je, abyste při porodu poslouchala a respektovala své vlastní přání a potřeby, vy se musíte cítit dobře, aby váš porod proběhl co nejlépe.