Nástřih nebo balónek?
Jedna těhotná žena mi vyprávěla o tom, jak se svého gynekologa ptala na názor na přípravu na porod s balonkem Aniball. Jeho reakce jí šokovala. Vynadal jí, že podobné pomůcky rozhodně nejsou potřeba, že je to všechno jenom byznys a že se ženy nechávaly vždycky nastřihnout a nikdy jim to nevadilo.(!!!)
Že on prý pak řeší a spravuje spoustu žen, které kvůli zmíněné novince mají dole leccos uvolněné a vytahané.
Mno. Když pominu, že pro pana doktora určitě balonek opravdu důležitý ani potřebný není, protože jeho se ochrana vlastní hráze prostě nikdy týkat nebude a ani nemůže, tak druhá část jeho argumentace o tom nástřihu mi přišla už vyloženě jako arogantní zaslepenost. Opravdu v 21. století budeme diskutovat o tom, jestli je nástřih potřebný nebo ne? A jestli vadí nebo ne?
Nikdo si zatím nestěžoval
Ženy si nestěžují, protože nemají kde. Pochybuji, že půjdou ke gynekologovi vykládat, že mají díky tomuto rutinnímu zákroku zničený sex, nebo minimálně radost ze svého těla, že je jejich jizva dlouho bolestivá nebo citlivá. V krajním případně, že je nakonec po porodu opustil manžel, protože už nedokázal snášet to, že se s ním nechtějí milovat. (A takové ženy jsem potkala už dvě, a to po nich nijak nepátrám.) A i kdyby si stěžovaly, pochybuji, že by je podobný pan doktor neodbyl oblíbeným výrokem: "Buďte ráda, že máte zdravé dítě."
A hlavně, jak by takové ženě mohla medicína pomoci?
Jak se vyhnout nástřihu?
Je třeba zajít ještě dál. Podívat se na skutečnou potřebnost nástřihu hráze - odborně epiziotomie - při porodu. Když se podíváte do statistik jednotlivých porodnic, množství provedených zákroků se liší. A to mnohdy značně dramaticky. Světová zdravotnická organizace doporučuje jako bezpečnou a zdravou míru nástřihů 10% z celkového počtu vaginálních porodů. Situace u nás je dosti odlišná. Legendární Vrchlabí (dnes již zaniklá porodnice podporující přirozené porody) mělo sice kolem 4%, ale drtivá většina porodnic má více než 40% nastřižených žen. Jak to? Proč někde ženám "pomáhají" raději a někde méně rádi?
Kde je zakopaný pes?
Odpověď je jednoduchá, když rodící ženě dopřejete při porodu soukromí, volnost pohybu, necháte jí zvolit porodní polohu, dáte jí možnost tlačit podle potřeb svého těla - tedy svým tempem, tam s vysokou pravděpodobností nebudete muset nic a nikoho stříhat. Ženské tělo umí porodit.
Jenže to je právě v současném porodnictví velké sci-fi. Když necháme ženu rodit, říkáme tomu alternativní porod. Alternativní k čemu? K rutinnímu přístupu jako na pásu. Nejprve ti dáme léky, pak tě budeme pořád dokola vyšetřovat, když to nebude postupovat dáme ti zase léky, pak si lehneš na záda a budeš tlačit jako o život. Když ti to nepůjde, dáme ti další léky a navíc ti zatlačíme na břicho. Mezitím ti musíme pomoci, protože jinak by ses určitě hrozně natrhla! A nástřih se nám šije lépe než spontánní poranění, tak není co řešit...
Epino balónek ano nebo ne?
Myslím si, že cokoliv, co ženě pomůže se při porodu uvolnit, cokoliv, co jí dodá vnitřní klid a pocit, že ona zvládne porodit své dítě, je dobré. Takže pokud je vám příjemná představa nacvičovat postupné roztažení "toho tam dole", klidně nacvičujte. Získáte jistotu, že zvládnete porodit, že vaše miminko bude mít dole dostatek prostoru. O to víc klidná a uvolněná budete u porodu a to je dobře. Nesmíte si pak samozřejmě vybrat porodnici, kde epiziotomii provádějí rutinně...
Pokud je vám ovšem stejná představa protivná a používala byste balónek jen ze strachu z nástřihu, nebo velkého natržení, pak bych se raději zamyslela. Strach totiž není dobrá motivace.
Skutečná pravda je totiž trošku jiná, než říkal pan doktor. Žena dokáže porodit své dítě bez nástřihu a poranění, nepotřebuje žádné pomůcky. Ale opravdu potřebuje klid, důvěru ve své tělo, své tempo a svou polohu. A to vše je možné i v porodnici.